Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 19-03-2015 r. – WPI/200000/43/315/2015

Składka na ubezpieczenie zdrowotne – działalność pozarolnicza

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 315/2015

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.) w związku art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r, o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie rozpatrując wniosek złożony w dniu 11 marca 2015 r. przez przedsiębiorcę Pana (…) uznaje za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy w sprawie obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości w sytuacji równoczesnego prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz posiadania statusu wspólnika spółki cywilnej.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pana (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że jest zatrudniony na umowę o pracę jako (…) i jest również przedsiębiorcą prowadzącym działalność na podstawie wpisu do ewidencji działalności – działalność (…). Z tych dwóch tytułów do ubezpieczenia odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wnioskodawca zamierza przystąpić jako wspólnik do spółki cywilnej

W związku z powyższym przedsiębiorca zwraca się z zapytaniem czy z tego tytułu również będzie zobowiązany do odprowadzania dodatkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne Wnioskodawca zapytał również, czy w sytuacji gdy będzie zobowiązany do jej odprowadzenia – składka na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu przystąpienia do spółki cywilnej jest wymagana z chwilą podpisania umowy spółki cywilnej czy z chwilą faktycznego podjęcia działalności przez spółkę tj. osiągnięcia przychodu.

Przedsiębiorca wskazał, że w ramach jednego wpisu do CEIDG zamierza prowadzić działalność na własny rachunek oraz działalność w ramach spółki cywilnej. Zdaniem wnioskodawcy, spółka cywilna to tylko umowa a nie forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca, będący osobą fizyczną prowadzi działalność gospodarcza na podstawie jednego wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej to mamy do czynienia z jedną formą prowadzenia działalności gospodarczej, a zatem uzyskuje on przychody z jednego tytułu, co oznacza, ze składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest tylko z tego tytułu.

Ponadto zdaniem wnioskodawcy, działalności te traktuje się jako pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzoną na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych i osoby prowadzące indywidualnie lego typu działalności na własny rachunek na podstawie wpisu do CEIDG (także gdy w ramach jednego wpisu wykonują kilka działalności) opłacają składkę na ubezpieczenie zdrowotne w pojedynczej wysokości (art. 82 ust. 5 pkt 9 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Wnioskodawca uważa, że w związku z tym każdy ze wspólników będzie opłacał sobie samodzielnie składki na własne ubezpieczenie z tytułu prowadzenia swojej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dalej wnioskodawca wskazuje, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w art. 82 uzależnia opłacanie dodatkowej składki zdrowotnej z innego tytułu ubezpieczenia jakim w tym wypadku może być udział w spółce cywilnej – od uzyskiwania przychodu. Kluczowe, zdaniem wnioskodawcy, dla określenia czy konieczne jest uiszczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z prowadzonej działalności gospodarczej, jest ustalenie czy osiągany jest przychód.

Na potwierdzenie swojego poglądu wnioskodawca wskazuje na wyroki i orzeczenia Sądów: wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 4 grudnia 2013 r. (III AUa 457/13) oraz wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 8 marca 2010 r., w którym przyjęto że posłużenie się w art 82 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pojęciem „przychód” ma znaczenia dla określenia momentu powstania obowiązku opłacania składki z kilku tytułów. Dopiero osiągnięcie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej wywołuje skutek w postaci obowiązku zapłaty składki. Nieosiąganie przychodów w dalszym okresie prowadzenia działalności gospodarczej nie ma już znaczenia.

W konsekwencji, wnioskodawca uważa, że skoro zostanie zawiązana spółka cywilna, która będzie osiągała przychód dopiero w przyszłości to składka zdrowotna będzie opłacana dopiero w przyszłości, a nie od momentu zawiązania spółki.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z który ch wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie Ponadto zgodnie z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 powołanej powyżej ustawy, wyłącznie w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Natomiast Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest właściwy do wydawania decyzji w zakresie podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu

Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164 poz. 1027 z póżn. zm.).

Stosownie do art. 82 ust. 1 i ust. 2 powyższej ustawy, w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie W przypadku gdy w ramach jednego z tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego wymienionych w art. 66 ust 1 ubezpieczony uzyskuje więcej niż jeden przychód, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana od każdego z uzyskanych przychodów odrębnie

Jednocześnie jednak, zgodnie z art 82 ust 3 tej ustawy jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego z rodzajów działalności określonych w ust. 5, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności. Rodzajami działalności są: działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej, działalność gospodarcza prowadzona w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki jawnej, działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki komandytowej, działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki partnerskiej, wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej jako twórca lub artysta, wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych a także inna niż określona powyżej pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Z treści wniosku wynika, że wnioskodawca zamierza w ramach jednego wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzić działalność na własny rachunek oraz działalność w formie spółki cywilnej. W konsekwencji, biorąc pod uwagę przedstawione powyżej przepisy prawa, przedsiębiorca, jako prowadzący dwa rodzaje działalności w rozumieniu art. 82 ust. 5 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, będzie zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości.

Odnosząc się do drugiego z zagadnień poruszonych przez wnioskodawcę a dotyczącego uzależnienia momentu powstania obowiązku zapłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości od faktycznego osiągania przez spółkę cywilną przychodu, Zakład wskazuje, iż zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej „działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”. Powyższe skutkuje przyjęciem, że za przesłankę do uznania działalności wykonywanej przez określony podmiot jako działalności gospodarczej należy uznać jej zarobkowy charakter. Zarobkowy charakter działalności gospodarczej oznacza natomiast, że celem jej podjęcia jest osiąganie zysku, stanowiącego nadwyżkę przychodów nad kosztami. Bezsprzecznie więc zarobkowy charakter prowadzonej działalności gospodarczej oznacza dążenie do osiągania przychodów z tej działalności.

Należy zauważyć również, ze o zarobkowym charakterze działalności przesądza zamiar (cel) osiągnięcia zysku, a nie faktyczne przysporzenie po stronie podmiotu gospodarczego. W wyroku z dnia 26 września 2008 r. (II FSK 780/07) Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że „dana działalność jest zarobkowa, jeżeli jest prowadzona w celu osiągnięcia dochodu (zarobku), rozumianego jako nadwyżka przychodów nad poniesionymi kosztami. Działalność pozbawiona tego aspektu jest działalnością charytatywną, społeczną, kulturalną i inną (określaną mianem non profit) „

W konsekwencji, sam fakt nieosiągania przychodu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, również w formie spółki cywilnej, nie może skutkować przyjęciem, iż działalność ta nie jest prowadzona i jako taka nie rodzi obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W rezultacie, uwzględniając przedstawione przez przedsiębiorcę zdarzenie przyszłe oraz obowiązujący stan prawny, należy uznać, że wnioskodawca w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz posiadania statusu wspólnika spółki cywilnej jest zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości od momentu uzyskania statusu wspólnika spółki cywilnej, a nie od momentu, w którym rzeczona spółka osiągnie przychód.

Biorąc powyższe pod uwagę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione wniosku złożonym w dniu 11 marca 2015 r. w sprawie istnienia obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana. Stosownie do art. 10a ust 2 t ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. O swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz