Decyzja nr 34 – stanowisko prawidłowe – podleganie ubezpieczeniom społecznym przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w zbiegu z umową zlecenia
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
DECYZJA NR 34
Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j.: Dz. U. z 2013, poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. 2013, poz. 1442 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku Pana (…) z dnia 17 grudnia 2014 r., złożonym w dniu 8 stycznia 2015 r., dotyczącym podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w zbiegu z umową zlecenia.
UZASADNIENIE
Dnia 8 stycznia 2015 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 17 grudnia 2014 r. złożony przez przedsiębiorcę Pana (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Wnioskodawca wskazał, iż obecnie nie prowadzi działalności gospodarczej, gdyż z uwagi na to, że działa ona sezonowo, aktualnie jest ona zawieszona. Działalność firmy polega na wynajmie pokoi w okresie letnim (PKD 55.20.Z). Równocześnie wnioskodawca jest zatrudniony na umowę zlecenie w charakterze opiekuna osób starszych, z której to umowy potrącane ma składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne i rentowe, dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe, a także składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Wynagrodzenie przedsiębiorcy prezentuje się w granicach kwoty 3500 zł brutto miesięcznie. Umowa zlecenia została zawarta dnia (…) r. na okres 4 lat. Od dnia 1 stycznia 2015 r. wnioskodawca planuje uruchomić działalność gospodarczą, która będzie obejmować wynajem pokoi w okresie letnim oraz ratownictwo medyczne (PKD 86.90.B) przez cały czas.
Na tle powyższego zdarzenia przyszłego wnioskodawca powziął wątpliwość, czy odwieszając z dniem 1 stycznia 2015 r. działalność gospodarczą będzie mógł z tego tytułu odprowadzać tylko składkę zdrowotną, natomiast z umowy zlecenia składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
W opinii wnioskodawcy, w związku z tym, że umowa zlecenie została zawarta przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, to z niej wnioskodawca będzie mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, zaś z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej tylko składkę zdrowotną. Podstawę prawną swego stanowiska przedsiębiorca upatruje w treści art. 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:
Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji, w zakresie braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, w sytuacji równoczesnego wykonywania umowy zlecenia, w warunkach opisanych we wniosku, uznać należy za prawidłowe.
Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie, zaś w ust. 2, że wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.
Jednocześnie zgodnie art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art.10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.
W myśl zaś art. 6 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są:
- osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osobami z nimi współpracującymi (o ile nie są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studentami, do ukończenia 26 roku życia);
- osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą oraz osobami z nimi współpracuj ącymi.
Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.
Zgodnie z art. 13 pkt 4 tej ustawy osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Należy podkreślić, ze osoby wykonujące umowę zlecenia, jak również te prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, w myśl art. 11 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek w sytuacji, gdy zostały objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Osoby te podlegają natomiast obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu.
W przypadku gdy zleceniobiorca posiada inny właściwy tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (np. w postaci prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej) powstaje zbieg tytułów podlegania ubezpieczeniom emerytalno-rentowym.
Zgodnie z art. 9 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca pracę na podstawie umowy-zlecenia i jednocześnie prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą – na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych – podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności gospodarczej, jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy-zlecenia jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Osoba ta może wówczas dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia.
W sytuacji natomiast gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy-zlecenia jest równa lub wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność (tak, jak ma to miejsce w przypadku opisanym we wniosku) zastosowanie znajdzie przepis art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych; tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych będzie tytuł, który powstał wcześniej. W takich przypadkach osoba ta może również dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi także z drugiego tytułu lub zmienić tytuł ubezpieczeń.
Należy pamiętać przy tym, że zasada wynikająca z art. 9 ust. 2 tej ustawy znajdzie zastosowanie dopóki podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu zlecenia będzie równa lub wyższa od obowiązującej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, a określoną w art. 18 ust. 8 oraz art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Gdy powyższy warunek nie zostanie spełniony wówczas zastosowanie znajdzie przepis art. 9 ust. 2a cytowanej ustawy.
Jednocześnie w odniesieniu do ubezpieczenia zdrowotnego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, w związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie przedsiębiorca jest uprawniony do wniesienia podania do Dyrektora (…) Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w (…).
Takie podanie złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.
Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.
Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (…).
źródło: https://bip.zus.pl