Interpretacja ZUS Oddział w Lublinie z 8-08-2013 r. – WPI/200000/451/1017/2013

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne – art 18a sus

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Decyzja nr 1017 /2013

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2010 r., nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 17.07.2013 r. przez przedsiębiorcę (…) w sprawie prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

W dniu 17.07.2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (…) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek został uzupełniony przez wnioskodawcę w zakresie formalnym i merytorycznym pismem z dnia 05.08.2013 r. (wpływ do Oddziału w dniu 06.08.2013 r.).

Wnioskodawca poinformował, iż od 06.07.2012 r. jest wspólnikiem spółki komandytowej i z tego tytułu jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego (z kodem 054300), natomiast z tytułu umowy o pracę zawartej z innym niż spółka pracodawcą podlegał ubezpieczeniom społecznym do dnia 30.06.2013 r. Od dnia 08.07.2013 r. wnioskodawca rozpoczął prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, z tytułu której dokonał zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (z kodem 05700).

W przedstawionym stanie faktycznym przedsiębiorca zwrócił się z zapytaniem w następujących kwestiach:

  1. czy z tytułu rozpoczętej działalności gospodarczej ma prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne na zasadach preferencyjnych tj. obliczanych od 30% wynagrodzenia minimalnego, jeżeli nadal pozostaje wspólnikiem spółki komandytowej,
  2. czy ze względu na zakończenie umowy o pracę w dniu 30.06.2013 r. jest zobowiązany do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne za okres od 01.07.2013 r. do 07.07.2013r. z tytułu pozostawania wspólnikiem spółki komandytowej.

Wnioskodawca w piśmie z dnia 05.08.2013 r. przedstawił własne stanowisko wyłącznie w pierwszej sprawie. Przedsiębiorca uważa, że jako osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej ma prawo do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne na zasadach preferencyjnych, tj. obliczanych od 30% wynagrodzenia minimalnego, jednocześnie będąc wspólnikiem spółki komandytowej, gdyż zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych prowadzenie indywidualnej działalność gospodarczej i bycie wspólnikiem w spółce osobowej to dwa rodzaje tzw. działalności pozarolniczej, która jest jednym z tytułów podlegania ubezpieczeniom społecznym wskazanym w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. A zatem na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba prowadząca kilka rodzajów działalność pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi tylko z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności. W związku z powyższym wnioskodawca rozpoczynając indywidualną działalność gospodarczą zgłosił się do ubezpieczeń społecznych na zasadach preferencyjnych, dokonując tym samym wyboru co do głównego tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym tj. z tytułu indywidualnej działalności gospodarczej i opłacania dodatkowej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozostawania wspólnikiem spółki komandytowej.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu, w związku z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2013 r., Zakład wydaje w drodze decyzji interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne. Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Ponadto zgodnie z dyspozycją art. 10 ust. 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, warunkiem koniecznym do stwierdzenia kompletności wniosku, jest jego należyte opłacenie. Wskazany przepis stanowi: „wniosek o wydanie interpretacji podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia”. Jednocześnie, w przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego – w myśl art 10 ust. 7 powołanej powyżej ustawy.

Wobec faktu, iż we wniosku złożonym w dniu 17.07.2013 r. przedsiębiorca zwrócił się z zapytaniem w dwóch odrębnych kwestiach: prawa do opłacania składek z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach opisanych w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozostawania wyłącznie wspólnikiem spółki komandytowej, jednocześnie przedstawiając własne stanowisko wyłącznie w pierwszej kwestii, a ponadto do wniosku dokonana została jedna oplata Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoznał wniosek jedynie w części dotyczącej prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Należy zauważyć, że przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rozgraniczają dwa pojęcia; działalność pozarolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą. W myśl art. 8 ust. 6 tejże ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, jak również wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Z powyższego wynika twierdzenie, że za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się np. osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, natomiast wspólnik spółki komandytowej w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest osobą prowadzącą działalność pozarolniczą, a nie pozarolniczą działalność gospodarczą.

Słusznie zauważył wnioskodawca, iż w myśl art. 9 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z jednego, wybranego przez siebie rodzaju działalności. Z treści wniosku wynika, iż przedsiębiorca pozostający wspólnikiem spółki komandytowej, od dnia rozpoczęcia prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej wybrał tą działalność jako tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych.

W myśl art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – cytowanej powyżej – podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nic niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Stosownie do ustępu 2 pkt 1 i 2 tego artykułu, z powyższej możliwości opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru nie mogą skorzystać osoby, które:

1) prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,

2) wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Należy przy tym podnieść, iż wprowadzenie wskazanej regulacji miało na celu umożliwienie obniżenia kosztów publicznoprawnych, do jakich poniesienia są zobowiązani przedsiębiorcy, a związanych z podjęciem pierwszej działalności gospodarczej, dlatego też zastosowanie powyższych kryteriów ogranicza skorzystanie z tej możliwości wyłącznie do przedsiębiorców rozpoczynających po raz pierwszy lub po dłuższej przerwie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z przesłanką przedstawioną we wskazanym art. 18a ust. 2 pkt 1 prawa do opłacania składek od podstawy nie niższej niż 30 % minimalnego wynagrodzenia nie posiadają osoby, które już prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej:

  • prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,
  • wykonywały działalność twórczą lub artystyczną,
  • prowadziły działalność gospodarczą w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne bądź z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • były wspólnikami jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich,
  • prowadziły niepubliczną szkołę, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty.

W rezultacie powyższego, prawo do opłacania składek od podstawy nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia będzie posiadała tylko osoba wskazana w art. 8 ust. 6 pkt 1 tj. prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia tej działalności, natomiast fakt prowadzenia we wcześniejszym okresie innej pozarolniczej działalności np. pozostawania wspólnikiem spółki komandytowej będzie skutkował dla takiej osoby zaistnieniem przesłanki wskazanej w art. 18a ust. 2 pkt 1, a w konsekwencji brakiem prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy wymiaru.

Z przedstawionego we wniosku z dnia 15.07.2013 r stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca od 06.07.2012 r. posiada status wspólnika spółki komandytowej, natomiast od miesiąca 07.2013 r. prowadzi także pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Powyższe oznacza że wnioskodawca na dzień rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej już prowadził działalność pozarolniczą -tj. był wspólnikiem spółki komandytowej.

W świetle powyższego, uwzględniając przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy w sprawie możliwości opłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej od podstawy wymiaru w wysokości zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

źródło: https://bip.zus.pl

Wyroki / Interpretacje / Stanowiska dla Kadr i Płac

Zostaw komentarz